14 јан Jetra: zašto je toliko važna i kako se brinuti o njoj?
Jetra je najsloženiji organ u ljudskom telu, odmah iza kože. Njena masa predstavlja oko 2,5% ukupne telesne težine. Po obliku, to je ravan, asimetričan organ koji leži desno ispod dijafragme.
Ovo je jedini organ u ljudskom telu koji ima jedinstvenu sposobnost regeneracije. Toliko je efikasan u tom pogledu da će čak i ako ostane na četvrtini svoje veličine, moćiće u potpunosti da se oporavi. Neki izveštaji sugerišu da ako doniramo polovinu naše jetre osobi kojoj je potrebna transplantacija, organ će biti potpuno regenerisan za samo dve nedelje.
Funkcija jetre
Regenerativna sposobnost jetre je samo jedna od mnogih neverovatnih stvari za koje je jetra sposobna. Neće biti preterano uporediti je sa multifunkcionalnom fabrikom u kojoj se odvija bezbroj procesa proizvodnje, reciklaže i transformacija. To je vitalni deo digestivnog sistema i igra ključnu ulogu u metabolizmu, obavljajući više od 400 vitalnih funkcija, uključujući:
- Odlaganje toksičnih metabolita
- Podsticanje varenja kroz sintezu enzima i žuči
- Učešće u metabolizmu hranljivih materija
- Sinteza i skladištenje holesterola
- Proizvodnja proteina uključenih u zgrušavanje krvi i borbu protiv infekcija
- Razlaganje starih crvenih krvnih zrnaca
- Učešće u hormonskom metabolizmu
- Skladištenje energije u obliku glikogena
- Skladištenje vitamina i minerala
- Regulacija telesne temperature
Oboljenje jetre
Mnogobrojne odgovornosti jetre su preduslov za brojne „nesreće“. Normalno funkcionisanje tela praćeno je oslobađanjem tzv. reaktivne vrste kiseonika, poznatije kao „slobodni radikali“.
Akumulacija ovih vrsta može dovesti do oštećenja ćelija jetre i ometati procese u njima i na kraju dovesti do narušavanja normalne fiziologije, posebno ako telo nema adekvatnu antioksidativnu zaštitu.
Oksidativni stres u jetri je uključen u neželjene promene kao što su:
- Promena strukture i funkcije ćelija jetre
- Narušavanje ćelijske signalizacije
- Prekomerno nakupljanje masti
- Upala
- Fibroza
Sve ove promene su na neki način povezane sa najčešćim oboljenjima jetre, uključujući:
- Infektivne bolesti: hepatitis A, B, C, E, infektivna mononukleoza itd.
- Steatoza: masna degeneracija jetre, poznata i kao masna jetra. Trigliceridi se akumuliraju u ćelijama jetre u obliku sitnih masnih kapljica. Najčešći uzroci steatoze jetre su prekomerna konzumacija alkohola, gojaznost, dijabetes, tuberkuloza i druge zarazne bolesti, menopauza, policistični jajnici, hronične bolesti srca i pluća.
- Ciroza: hronična progresivna bolest jetre. Karakterišu je strukturni poremećaji kao što su rast vezivnog tkiva i patološka regeneracija tkiva.
- Rak jetre: ozbiljna bolest koja je ubila milione ljudi. Među razlozima za njegov razvoj su ciroza, virusni hepatitis B i C, parazitske infestacije i zloupotreba alkohola.
- Neparazitske i parazitske ciste: simptomi se javljaju kasno tek nakon što cista dostigne veliku veličinu. Raste i izaziva atrofiju okolnog tkiva jetre.
Tipični simptomi problema sa jetrom
Često se bolest jetre razvija bez ikakvih simptoma ili sa simptomima svojstvenim mnogim drugim stanjima. Ponekad je praćeno žuticom. Manifestuje se promenom boje kože i svrabom, prisustvom svetle stolice i tamnog urina.
Drugi klasični simptomi koji se vide kod problema sa jetrom su:
- Mučnina i težina u desnom hipohondrijumu. Bol u jetri je retkost i obično se kao takav prepoznaje bol u drugim organima.
- Oticanje stomaka, članaka i stopala. To je zbog zadržavanja tečnosti zbog poremećene proizvodnje albumina.
- Preterani umor zbog oštećenja jetre i poremećenog metabolizma hranljivih materija.
- Krvarenje kao rezultat poremećene proizvodnje supstanci uključenih u zgrušavanje krvi.
Preventivne mere
Većina bolesti jetre su ukorenjene u navikama i ponašanju. Zato su u ovom slučaju posebno važne uobičajene preporuke za zdrav i uravnotežen način života.
- Nemojte piti alkohol, a ako ga pijete neka to bude retko i umereno! Metabolizam alkohola nije lak zadatak i u potpunosti leži na „ramenima“ jetre. Oslobađa se acetaldehid, koji ne samo da može da izazove nakupljanje masti u telu, već je i jedan od najjačih prirodnih kancerogena. Potpuno je dokazano da upotreba alkohola povećava rizik od steatoze, ciroze i raka jetre.
- Jedite umerenu, uravnoteženu i zdravu ishranu kako biste održali normalnu telesnu težinu.
- Vežbajte i pronađite što više prilika za kretanje.
- Ostavite cigarete! Pušenje ima nepovoljan efekat zbog velikog broja toksičnih materija sadržanih u cigaretama.
- Uzimajte lekove samo prema uputstvima zdravstvenog radnika.
- Održavajte dobru higijenu i vodite bezbedan seks da biste se zaštitili od virusnog hepatitisa.
Pridržavanje ovog jednostavnog (ali ne uvek lakog) skupa mera doprinosi ne samo optimalnom zdravlju jetre, već i opštem zdravlju i dobrom izgledu.
Dijagnoza bolesti jetre
Ako sumnjate na bolest jetre, saveti za prevenciju ostaju, ali morate učiniti više. Trebalo bi da posetite doktora da biste saznali razloge za vašu nelagodnost.
Dijagnoza bolesti jetre počinje pregledom, tokom kojeg će vas lekar pitati o porodičnoj i ličnoj istoriji oboljenja jetre, transfuzijama krvi, putovanjima u inostranstvo, upotrebi alkohola, ishrani, radu sa hepatotoksičnim supstancama i dr.
Zatim sledi klinički pregled, tokom kojeg se traže promene na koži, promene na noktima, žutica i eventualno znaci grebanja i češanja. Palpacija je pokušaj da se utvrdi veličina, tekstura i površina jetre, bol pri pritisku i drugo.
Vaš lekar tada može naručiti neke od sledećih testova:
- Krvni testovi, uključujući enzime jetre;
- Ultrazvuk: izuzetno važan za otkrivanje promena u veličini i strukturi organa;
- CT i magnetna rezonanca: pregledi daju tačnije informacije od ultrazvuka i rendgena;
- Hepatografija: prikazuje jetrene arterije, na primer u dijagnozi tumora;
- Biopsija i/ili punkcija.
Što se ranije postavi dijagnoza odgovarajućeg oboljenja jetre, to je bolja prognoza. Stoga, ako sumnjate na problem, nemojte odlagati posetu lekaru!
Lečenje
Pristup lečenju oboljenja jetre zavisi od konkretnog slučaja. Obično se primenjuje režim koji smanjuje opterećenje organa i pomaže mu da se oporavi.
- Steatoza jetre je potpuno reverzibilna bolest kada se dijagnostikuje rano. Glavna mera je promena ishrane i načina života, a mogu biti propisani suplementi i neki lekovi.
- Ciroza jetre je nažalost nepovratna bolest. Rešavanje faktora koji stoje iza razvoja ciroze može usporiti ili čak zaustaviti njeno napredovanje. Obavezan je prestanak konzumacije alkohola.
- Akutni virusni hepatitis se leči sveobuhvatno, a pristup treba da bude u potpunosti u skladu sa karakteristikama pacijenata.
- Rak jetre se leči operacijom ili transplantacijom jetre. Nažalost, bolest se brzo ponavlja kod uznapredovalih tumora.
Jačanje regenerativnog kapaciteta jetre
Jedinstvene regenerativne sposobnosti jetre mogu joj pomoći da se oporavi od brojnih bolesti. Ali da bi do njih došlo, potrebni su određeni uslovi.
Posebno kada je telo izloženo štetnim faktorima, neophodna je intervencija supstanci koje mogu da im se suprostave. Takve supstance koje pomažu u obnavljanju normalne funkcije jetre nalaze se u proizvodu Livuron Hepa:
- Uridin monofosfat igra važnu ulogu u sintezi RNK i drugim fiziološkim procesima. Istraživanja pokazuju da je uključen u regeneraciju jetre i pomaže da se ubrza oporavak od bolesti jetre.
- Folna kiselina je uključena u sintezu DNK, RNK i proteina. Utiče na aktivnost gena uključenih u regeneraciju tkiva. Njen nedostatak povećava oksidativni stres na jetri. Studija na 415 pacijenata sa hepatitisom B, praćena tokom perioda od 4 godine, otkrila je da su viši nivoi folne kiseline povezani sa nižom stopom oštećenja jetre i smanjenim rizikom od raka.
- Vitamin B12 nedostaje velikom delu populacije, zbog čega je važan dnevni unos. Vitamin B12 štiti jetru kod akutnog oštećenja – suprimira upalu i značajno smanjuje aktivnost oba jetrena enzima (AST i ALT) i sprečava napredovanje u cirozu.
- Holin je esencijalni nutrijent, a jetra je glavna odgovorna za njegov metabolizam. Nedostatak holina može biti uključen u razvoj steatoze jetre. Studije su pokazale da suplementacija sa holinom može pomoći u smanjenju masnoće u jetri.
- Vitamin E ima odlična antioksidativna svojstva. Zahvaljujući njima i svom delovanju kao stabilizatoru, štiti ćelijske membrane.
- Sikavica je biljka bogata bioaktivnim jedinjenjima koja su joj donela slavu biljke za jetru. Spisak njenih terapeutskih svojstava je zaista impresivan. Studija za studijom potvrđuje da ima imunomodulatorno, regenerativno, antifibrotično, antioksidativno, hepatoprotektivno i antiinflamatorno dejstvo.
Svaki od sastojaka u proizvodu Livuron Hepa dokazano je vredan za zdravlje jetre, a njihova kombinacija nije slučajna – zajedno oni dopunjuju i pojačavaju svoje delovanje. Ako želite da se uverite u njihova svojstva iz ličnog iskustva, potražite Livuron Hepa u najbližoj apoteci.